SZKOŁA OFF ROAD – 1 DZIEŃ

Szkoła off road to (zazwyczaj jednodniowy) kurs, który ma na celu zapoznanie (przeszkolenie) uczestników z jazdą w terenie.

Nasz program szkoleniowy jest dostosowywany do umiejętności uczestników.
Szkolenia polega na łączeniu teorii z zadaniami praktycznymi w terenie.

Zapewniamy instruktorów, sprzęt i wszystko co jest niezbędne w trakcie szkolenia.
Nasi instruktorzy to osoby z doświadczeniem, umiejące dostosować program szkolenia do umiejętności uczestnika, biorąc jednocześnie pod uwagę warunki terenowe.

Naszym celem jest to, aby uczestnik po zakończonym szkoleniu był lepszym kierowcą. Skupiamy się na wszystkich aspektach jazdy w terenie by była niezapomnianym przeżyciem.

Ramowy program szkolenia obejmuje:
– jazdę w kolumnie
– komunikację radiową
– używanie wyciągarek
– trawersowanie zboczy
– zjazdy i podjazdy (pokonywanie stromych zboczy)
– przekraczanie rzek
– jazda w terenie kamienistym
– jazda po piasku
– jazda w błocie
– jazda w lesie

Nasze szkolenia są zaplanowane z poszanowaniem przepisów prawnych i nie są uciążliwe dla środowiska naturalnego.

Szczególną uwagę zwracamy na różnice w prowadzeniu samochodów z terenowymi oponami po drogach asfaltowych. Ponadto informujemy uczestników o potencjalnych konsekwencjach przy wyborze trasy przejazdu.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy, typowy program jednodniowego szkolenia w okolicach Krakowa. Jest to trasa o walorach turystycznych (widokowych) z odcinakami trudnymi (szkoleniowymi).

7:00 – 09:00
Spotkanie przy porannej kawie, aby uczestnicy i instruktorzy mogli się poznać. Wtedy też udzielamy podstawowych informacji o samochodach i planowanej trasie przejazdu. Pierwsze kroki w terenie zaczynamy na terenie dawnego kamieniołomu w okolicy Krakowa, gdzie szkolimy jak pokonywać strome zjazdy i podjazdy, co jest konieczne aby przygotować uczestników do bardziej trudnych zadań w ciągu następnych godzin (ewentualnie wykluczyć słabsze jednostki, które nie rokują dobrze i mogą stanowić zagrożeniem dla siebie i innych).

09:00- 12:00
Po ćwiczeniach w kamieniołomie kierujemy się w stronę Nowego Targu.
Pierwsze 35 km przejedziemy drogami asfaltowymi, aby szybciej oddalić się od cywilizacji.
Potem nasze drogi będą zróżnicowane, ale w dalszym ciągu będziemy kierować się na południe od czasu do czasu przekraczając rzeki i strumienie, a także tereny bagienne i wąskie leśne drogi, gdzie będzie możliwość zdobycia nowych umiejętności w innych warunkach terenowych, jak i zapoznanie się z możliwościami wyciągarek.

12:00 – 13:00
Obiad. Najczęściej są to obiady w warunkach terenowych, a jeśli warunki pogodowe pozwalają można jednocześnie podziwiać widok Tatr.
13:00 – 16:00 Po obiedzie ruszamy z powrotem w kierunku Krakowa, ale omijamy go i udajemy się w kierunku Pustyni Błędowskiej do nieczynnego wyrobiska piasku. Przejazd drogami asfaltowymi z odcinkami off road.
W miarę szybko, a jednocześnie ucząc się czegoś nowego docieramy do kolejnego, ciekawego miejsca gdzie uczestnicy będą mogli zapoznać się z warunkami jazdy w trenie piaszczystym.

16:00 – 19:00
Jazda w terenie piaszczystym na trenie nieczynnej piaskowni, a potem kolacja gdzieś na skraju pustyni Błędowskiej.

19:00-21:00.
Powrót do Krakowa drogami asfaltowymi. (Czas przejazdu ok 1 godziny), gdzie nasz jednodniowy program szkoleniowy się kończy.

Czas trwania: 1 dzień (maksymalnie 16 godzin) Program oczywiście może być indywidualnie zmodyfikowany w zależności od preferencji uczestników i warunków pogodowych.

Liczba uczestników: sugerujemy nie więcej niż 2 osoby na jeden samochód z instruktorem, ale nie zabraniamy większej liczby uczestników, a cena nie ulega zmianie. Większa liczba uczestników przypadająca na jeden samochód i instruktora wiąże się z tym, że każdy z uczestników będzie miał mniej czasu przeznaczonego na jego szkolenie.
W niektórych przypadkach w celu uniknięcia zbyt dużego natężenia ruchu na trasie (mając na uwadze jazdę samochodów w kolumnie w terenie) ograniczamy liczbę pojazdów do maksymalnie 5 sztuk tak, aby duże zagęszczenie pojazdów w miejscach takich jak piaskownie, kamieniołomy i tory szkoleniowe nie wpływało na jakość szkolenia.

Cena: 16000 PLN za jeden dzień szkolenia razem z wyżywieniem w warunkach off roadowych .
Maksymalna liczba uczestników – 3 osoby na jeden samochód terenowy z instruktorem.

Najczęściej zadawane pytania:

1. Czy możliwe są dłuższe szkolenia niż jednodniowe?

Tak, najczęściej organizujemy 1 lub 2-dniowe szkolenia (wszystko zależny od preferencji klientów).
Oczywiście, w trakcie szkolenia 2-dniowego, możemy nauczyć więcej.
Zwykle nasze szkolenia odbywają się na terenie południowej Polski ponieważ tutaj mamy najlepsze i najbardziej zróżnicowane warunki terenowe, jednakże zawsze możemy przygotować odpowiedni program w każdym innym miejscu jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba.

Nie umieszczamy na naszej stronie szczegółowych programów ponieważ na każdy z programów składa się zbyt wiele czynników, takich jak lokalizacja (miejsce startu i zakończenia), pora roku, warunki pogodowe i czas trwania.

2. Jakie macie samochody terenowe?

Posiadamy następujące samochody: Nissan Patrol, Land Rover Defender i Mercedes G.
Nasze samochody pracują w ciężkich warunkach dlatego nie zawsze możemy zagwarantować, że uczestnicy będą szkoleni na preferowanym typie pojazdu.
Wszystko może się zmienić w trakcie programu, np.: samochód może się popsuć, a naszym obowiązkiem jest wtedy zastąpić go innym.

3. Co potrzebuję zabrać ze sobą?

Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą: ciepłą kurtkę (nieprzemakalną), zapasowe ubrania i buty na wypadek przemoczenia lub ubrudzenia się w błocie.
Wskazane jest, aby przynajmniej jedna para butów była nieprzemakalna oraz w przypadku programów dłuższych, połączonych z noclegiem w namiotach należy zaopatrzyć się w śpiwór.

4. Jaka jest długość trasy?

Zwykle w ciągu jednego dnia pokonujemy od 200 do 250 km.
Trasa jest tak planowana, aby unikać dróg asfaltowych wszędzie, gdzie tylko możliwe.
Południe Polski daje nam wiele możliwości do jazdy w różnych warunkach terenowych, takich jak: piaski, kamieniołomy, tereny błotne, przekraczanie rzek, góry, a także specjalnie przygotowane tory do jazdy samochodami terenowymi.

5. Kto może uczestniczyć w takim szkoleniu?

Każdy kto jest odpowiedzialny, nie straszne mu trudne warunki, potrafi zaakceptować, że wszystko może się zmieniać ( także nasz program) oraz posiada prawo jazdy.
Uczestnik musi rozumieć, że nasze szkolenia nie mają nic wspólnego z rekreacyjną jazdą samochodami po polnych utwardzonych drogach.

6. Czy można modyfikować trasę?

Tak, zawsze jesteśmy otwarci na sugestie naszych klientów.

7. Czy w trakcie szkolenia zapewniacie wyżywienie?

Tak, posiłki z reguły odbywają się w warunkach polowych. Oczywiście można zmodyfikować program szkolenia tak, aby korzystać z restauracji, choć będzie to skutkować skróceniem czasu, jaki normalnie byłby wykorzystany na szkolenie z jazdy w terenie.